Promosyon Nedir?

promosyon nedir

Promosyon Nedir?

Promosyon özendirme anlamına gelen bir kelimedir. Bu açıdan bakıldığında dağıtan firma veya kişi tanınmış olmaktan ziyade tercih edilir olma gayretindedir. Ekonomide bilinen bir gerçektir ki mal veya hizmeti ortaya koymak ne kadar önemliyse, insanların o mal veya hizmetin kimin tarafından ortaya konduğunu bilmesi de önemlidir. İşte burada tamamen bir reklam faaliyeti olan promosyon devreye girer.

Promosyon ürünleri ile eşantiyonu alan kişiye sektörde niçin tercih edilir olduğunuzun mesajını verirsiniz. Verdiğiniz promosyonla bu malı üretmeye, bu hizmeti vermeye hem kabiliyetim var hem iddialıyım demektesiniz aslında. Reklam faaliyetleri içinde konumlanan promosyon muhatap kitleye direk ulaşmanın en önemli yoludur aynı zamanda. Çünkü promosyon dağıtılırken özellikle hedeflenen kitleye yoğunluk gösterilir. Yani başka bir tabirle promosyonla sektörünüze ilgi gösteren büyük bir grubu zahmetsizce dükkanınıza davet edersiniz. Bu yüzden günümüzde promosyon verip vermeme değil hedef kitleye nasıl bir promosyonla ulaşılacağı, hangi eşantiyonun daha yaygın ve etkili olabileceği düşünülmektedir.

Tabi ki promosyon vermek için bir neden olmasına gerek yok. Ancak alışkanlık haline gelmiş promosyon verme zamanlarında etki düzeyi daha fazla olabilmektedir. Örneğin her yılbaşı verilen yılbaşı promosyonları bir gelenek gibi tüm sektörler tarafından kullanılmaktadır. Ama yılbaşı promosyonu vermek gelenek ötesinde “Sektörde hala varız ve daha da gelişerek devam edeceğiz.” düşüncesinin göstergesidir. Bu ve buna benzer birçok dönemler sebep gösterilerek promosyon verilebileceği gibi zamana bağlı olmadan da sadece firmanın ekonomik faaliyetlerini canlandırmak amacıyla da verilebilir.

Promosyon olarak verilen eşantiyonun sektörle ilgili olması önemli olabilir ama promosyonla asıl yapılmak istenen baştan beri belirttiğimiz gibi “Biz firma olarak buradayız ve tercihiniz olmaya adayız.” mesajını vermektir. Tüm bu özelliklerinden dolayı promosyon bir eşantiyonun ötesinde, ulaştığı insanların tercihini etkileyecek bir tanıtım olarak kabul edilmelidir. Bu açıdan da promosyonu tercih ederken geniş kitlelere ulaşabilecek eşantiyon çeşitlerine yönelmek önemlidir. Sonuç olarak promosyon ekonominin temel öğelerinden biri olan tanıtımın en yaygın uygulaması olarak ciddiye alınmalı ve sonuca odaklı bir çalışmayla hayata geçirilmelidir.

Bazı Promosyon Ürünleri

Bir çok promosyon ürünü olduğu gibi başlıca sayılabilecek her zaman karşımıza çıkan ürünler; promosyon kalem, takvim, saat, anahtarlık vb. ürünler.